Jelša (Alnus)


Jelša (Alnus), hovoríme najmä o Jelši lepkavej, ktorá dorastá do výšky 30m .Inak stojí za zmienku aj Jelša sivá, tá je však menšieho vzrastu.

Farba a textúra: Bezjadrová drevina s možnosťou tvorby nepravého jadra. Drevo po zoťatí má slabo načervenalú farbu, ktorá sa rýchlo mení na oranžovú až bledočervenú. Cievy nezreteľné ročné kruhy sú málo výrazné. Typické sú pre ňu dreňové lúče, ktoré tvoria na tangenciálnom reze hnedočervené čiary rozmiestnené nepravidelne. Na radiálnom reze tvoria výrazné zakrivené zrkadlá. V dreve sa často tvoria dreňové škvrny.

Vlastnosti: Drevo jelše je menej trvanlivé, mäkké a málo odolné voči biotickým škodcom, je rýchlokazné. a jeho trvanlivosť sa zvyšuje pod vodou. (hustota je 530kg/m3)

Použitie: Jelša patrí spomedzi listnaté dreviny medzi najmäkšie, preto ju obľubujú rezbári a korytári. Obsahuje dostatok trieslovín podobne ako dub a pod vodou je trvanlivejšie než na vzduchu. Používa sa aj na výrobu obloženia sáun (aj vo svojej termo-verzii). V 90-tych rokoch ho firma Team7 používala hojne na svoj bytový nábytok z masívneho dreva. Jelši sa pripisujú aj silné účinky voči elektromagnetickému poľu.

Dostupnosť: Jelša lepkavá sa vyskytuje súčasne aj s jelšou sivou. Momentálne zastúpenie jelše lepkavej v lesoch Slovenska je približne 0,75 % čo je 14 464 ha (rok 2012).