Buk obyčajný (Fagus silvatica)


Buk obyčajný (Fagus silvatica) je najrozšírenejšia drevina slovenských lesov s najväčším zastúpením a hospodársky najvýznamnejšia listnatá drevina. Buk je dorastá do výšky 30-40m. Má štíhly priebežný kmeň.

Farba a textúra: Bukové drevo je svetlohnedé, v čerstvom stave s vlhšou tmavšou beľou a svetlejšou zónou vyzretého dreva. Po vyschnutí sa farebný rozdiel medzi vyzretým drevom a beľou stráca. Častý výskyt červenohnedého až šedohnedého nepravého jadra rôznych tvarov. Toto drevo nemá výrazné ročné kruhy, homogénnejšiu textúru ale jeho dreňové lúče sú viditeľné na všetkých rezoch. Tangenciálny rez je husto posiaty1-5mm dlhými hnedými prúžkami dreňových lúčov.

Vlastnosti: Drevo buku je tvrdé a stredne ťažké (hustota je 680kg/m3). Pre vysoký obsah lignínu sa po zahriatí dá dobre tvarovať. Je to typické roztrúseno-pórovité drevo, cievy sú skoro nepozorovateľné.

Použitie: Je najvýznamnejšou listnatou drevinou pre priemyselné spracovanie. Z najkvalitnejších sortimentov bukového dreva sa vyrábajú dyhy pre dekoratívne účely na výrobu nábytku a interiérové účely. Je aj zo základných drevín na výrobu aglomerovaných materiálov. Ako surovina sa používa hlavne v nábytkárskom priemysle, bukové prírezy sú používané na výrobu ohýbaného sedacieho nábytku, do nábytku rezaného ako aj na výrobu konštrukčných rámov čalúneného nábytku. Ako lepené drevo sa využíva na výrobu interiérových nábytkov, schodísk atď. U nás má všestranné využitie od výroby podvalov na železnice po drobné šperky.

Dostupnosť: Momentálne zastúpenie buka v lesoch Slovenska je 31,8 % čo je 613 245,59 ha (rok 2010), pričom od roku 2005 stúpol podiel buka v našich lesoch o 0,8 %.